Zielona szkoła
- 89
Wizyta w Alpaca Park
- 59
Poniedziałek rozpoczął się niezwykle pięknie… nie tylko pogodą, ale również przygodą klas I-III, które udały się do pobliskich Przebieczan na spotkanie z alpakami. Blisko nas znajduje się urokliwe miejsce, gdzie wyjątkowe zwierzęta i natura zapraszają na niezapomniane przeżycia!
Pobyt w Alpaca Park rozpoczął się od krótkiej pogadanki na temat alpak, dowiedzieliśmy się ile żyją te zwierzęta, skąd pochodzą, jakie są ich upodobania, a także poznaliśmy siedmiu mieszkańców gospodarstwa: Sylviana, Alberta, Alpiego, Francoisa, Iwa, Snoope’go, oraz najmłodszego alpaka-Pabla.
Po zapoznaniu się ze zwyczajami zwierząt, przyszła pora na ich karmienie: sianem i marchewkami. Co poniektórzy podczas karmienia mieli spory ubaw, gdyż alpaki nie posiadają u góry zębów i zjadając pokarm, łaskoczą po rękach. Karmienie zwierząt bardzo spodobało się dzieciom, z radością podchodziły do każdego z alpak.
Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej, gdzie ukryte wskazówki doprowadziły nas do poszukiwanego skarbu. Zagadka została szybko i sprawnie rozwiązana, dzieci poradziły sobie doskonale, biegnąc ochoczo pod niemałą górę !
Na koniec udaliśmy się na spacer z alpakami na łąkę, karmiąc ich świeżo zerwaną trawą. Była to też świetna okazja, żeby pohuśtać się na ogromnej huśtawce i pohasać na łonie natury. To także doskonała pora dla fotografów, aby uwiecznić kilka pięknych momentów z naszego pobytu.
W Alpaca Park czekało na nas mnóstwo atrakcji. Oprócz uroczych, 7 bohaterów- alpak, braliśmy udział w malowaniu twarzy, puszczaniu baniek dmuchanych, układaniu zagrody dla alpak, pisaniu pocztówek, które następnie wrzuciliśmy do skrzynki, a na koniec Pani wręczyła dyplomy przyjaciela alpak. To dzień pełen przygód i wrażeń, który zostanie na długo w naszej pamięci!
Anna Fortuna
Przedszkolaki z wizytą w Zagrodzie na Jędrzejkówce
- 24
W poniedziałek 22 maja odbyła się wycieczka Przedszkolaków z Grodkowic do Zagrody na Jędzrzejkówce, która działa przy największym w Polsce prywatnym Skansenie.
Wizytę w zagrodzie rozpoczęliśmy od spałaszowania pysznych racuchów, mniam! Z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy do pięknego ogrodu, by zebrać do wiklinowych koszyków kwiaty, które wykorzystaliśmy podczas warsztatów mydlarskich. Następnie udaliśmy się do pobliskiego lasu, by nakarmić owce kameruńskie i daniele, które okazały się bardzo przyjaznymi i komunikatywnymi łakomczuchami. Odwiedziliśmy również wesołą krowę, próbując swych sił w dojeniu – oj nie lada wyzwanie! Na ścieżce edukacyjnej nie zabrakło wizyty w skansenie podczas której doświadczyliśmy dawnego życia na polskiej wsi, słuchając z zaciekawieniem barwnych opowiadań gościnnych Pań przewodniczek. Ogromną radość sprawiła dzieciom przejażdżka wozem, zabawy ludowe, a także aktywność fizyczna na placu zabaw. Po zjedzeniu naszej ulubionej zupy pomidorowej, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do naszych najbliższych.
Justyna Trzaskalska
Spotkanie z podróżnikiem
Informacja
Warsztaty ceramiczne z pracownią ANGOBA
- 36
Klasy 1-3 oraz przedszkole brały udział w warsztatach ceramicznych przeprowadzonych przez pracownię ANGOBA. W każdej grupie, w zależności od wieku, wykonano prace o różnej tematyce oraz poziomie trudności. Dzieci lepiły z gliny techniką, w której zostanie użyte zatopione szkło. Prace zostaną wypalone w piecu o temperaturze 1200 stopni Celsjusza i będą nadawały się do użytku codziennego. Dzieci, zarówno te starsze,
jak i przedszkolne maluszki, bardzo zaangażowały się w udział w zajęciach. Niezwykle ciekawiły się całym procesem tworzenia, o którym opowiedziała im Pani prowadząca. Warsztaty były doskonałą okazją, aby poćwiczyć samodzielność, cierpliwość oraz motorykę małą. W dzieciach wyzwoliła się kreatywność i pozytywne emocje. Zajęcia pozwoliły wyciszyć się tym bardziej pobudzonym oraz zaktywizować osobom o nieco biernym usposobieniu 😉 Uczniowie i przedszkolaki z przyjemnością oddali się aktywnemu i twórczemu relaksowi. Wypalone i pomalowane prace wrócą do twórców już niebawem, z pewnością dając wiele satysfakcji.Dziękujemy pracowni ANGOBA za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów
oraz inspirowanie dzieci do artystycznej działalności.
Kinga Guguła
TURNIEJ SZACHOWY O TYTUŁ SZACHOWEGO KRÓLA GMINY KŁAJ
REGULAMIN TURNIEJU
1. Termin i miejsce zawodów:
20 maja 2023 roku. godz. 9:00 Sala Gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Kłaju
Udział w turnieju jest darmowy!
2. Organizatorzy:
- Wójt Gminy Kłaj
- Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj
- Klub Sportowy Szachownica Kłaj
3. Uczestnicy:
Uczestnikami mogą być osoby w każdym wieku, mieszkające w Gminie Kłaj, zawodnicy Szachownicy, potrafiące grać w szachy, które zgłoszą się do dnia 18 maja br. do uczestnictwa w turnieju.
Zapisy na maila: biuro@szachownica.org.pl lub smsem na nr 518 039 016. Dodatkowo zapisywać się można w serwisie chessarbitter.
Turniej będzie rozgrywany w trzech grupach wiekowych:
- grupa A – OPEN (wszyscy)
- grupa B – zawodnicy urodzeni w latach 2010 i młodsi
- grupa C - zawodnicy urodzeni w roku 2016 i młodsi
Dodatkowo po zakończeniu turnieju będzie klasyfikacja najlepszych szkół i przedszkoli dlatego tym bardziej zachęcamy do reprezentowania swojej szkoły lub przedszkola !!
4. System rozgrywek:
Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry to 10 minut na zawodnika.
5. Harmonogram zawodów:
godz. 8:20 do 8.50 potwierdzanie zgłoszeń
ok. godz. 8.30 do 9.00 - odprawa techniczna
ok. godz. 9:00 do 9.10 - uroczyste rozpoczęcie zawodów
ok. godz. 9:15 - 12:30 ( 7 rund )
ok. godz. 12:30-13.00- zakończenie zawodów
6. Nagrody:
Za miejsca I-III w każdej grupie przewidziane są puchary. W grupie najmłodszej medale. Dla wszystkich uczestników poczęstunek
7. Postanowienia końcowe:
- W zawodach obowiązują aktualne przepisy FIDE, PZSzach.
- Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
- Osoby niepełnoletnie pozostają pod opieką dorosłych opiekunów, organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opiekę nad nieletnimi..
- Każdy uczestnik zgłaszając się do turnieju wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach promocyjnych i klasyfikacyjnych, a także na wykonywanie zdjęć/filmów, które będą opublikowane na stronach internetowych Gminy Kłaj, szachownica.org.pl oraz facebook/instagram.
Serdecznie zapraszamy :)
XVIII Powiatowy Turniej Pięknego Czytania
- 28
12.05.2023 r odbyła się osiemnasta edycja POWIATOWEGO TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA. Po raz pierwszy gościliśmy uczestników i ich opiekunów w nowej sali gimnastycznej. Do konkursu stanęło 24 uczestników z czterech gmin powiatu wielickiego. Jurorami byli koordynatorzy gminni:
Pani Małgorzata Gawlińska- gmina Niepołomice
Pani Lucyna Masior Dyrektor Biblioteki Publicznej w Biskupicach – gmina Biskupice
Pan Piotr Sionko po. Dyrektora Biblioteki Powiatowej w Wieliczce – gmina Wieliczka
Pani Monika Wolak – gmina Kłaj
Nad całością konkursu i jego sprawnym przebiegiem czuwała pani Anna Kokoszka.
Jak zwykle w części pierwszej uczniowie przedstawili tekst przygotowany przez siebie. Część druga konkursu poległa na zmierzeniu się z tekstem przygotowanym przez organizatorów. W tym roku uczestnicy obydwu kategorii zmagali tekstami S. Mrożka i J.R.R.Tolkiena . Wszyscy czytający świetnie sobie poradzili. Zarówno w części pierwszej jak i drugiej oceniane były płynność czytania, dykcja i interpretacja tekstu literackiego. Nagrody zostały wręczone przez pana Dyrektora GZEAS Kazimierza Srokę, pana Sekretarz Powiatu Wielickiego Rafała Ślęczka oraz panią Dyrektor Iwonę Marzec.
Oto laureaci:
W kategorii kl. VI-VI :
-
Hanna Stan – gmina Wieliczka
-
Kinga Kulma – gmina Biskupice
-
Zuzanna Dyrdał – gmina Biskupice
Wyróżnienie: Natalia Małota, Magda Stolarska, Martyna Cyganek
W kategorii SP kl. VII- VIII:
-
Amelia Kwapień – gmina Kłaj
-
Katarzyna Barańska – gmina Niepołomice
-
Natalia Szatkowska – gmina Wieliczka
Nagrodę Główną ( największa ilość punktów w obydwu kategoriach ) otrzymał w tym roku Karol Starba z gminy Wieliczka.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Iwonie Marzec oraz Panu Wójtowi Zbigniewowi Strączkowi za wieloletnie wsparcie przy organizacji konkursu.
Anna Kokoszka
-
Nie pal przy mnie proszę
- 2
W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu edukacji antynikotynowej
organizowanej przez PPPP w Wieliczce -„Nie pal przy mnie proszę”, który adresowany był do uczniów
klas I-III. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy
w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych
z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. W ramach programu zostały przeprowadzone
zajęcia warsztatowe. Tematyka programu obejmowała zapoznanie dzieci z pojęciami takimi jak
zdrowie i jak o nie dbać, co szkodzi zdrowiu, „Nie pal przy mnie proszę!” -trening asertywności.
Na zajęciach warsztatowych zostały zastosowane metody aktywizujące, np.: burza mózgów, „narysuj i
napisz”-diagnoza wiedzy, ćwiczenia oddechowe, wierszyk- postać wiewiórki Wiki, krzyżówka,
układanka o wiewiórce, znaczki „Nie pal przy mnie proszę”, wizualizacja i drama.
Dzieci pracowały w grupach, bardzo aktywnie. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem ze strony
dzieci, które chętnie wykonywały polecenia i zadania. Uwieńczeniem działań było spotkanie z
pielęgniarką szkolną Panią Pauliną.Agnieszka Biłos-Łacny
DYŻURY WAKACYJNE PRZEDSZKOLI NA TERENIE GMINY KŁAJ – 2023
Na dyżur wakacyjny do wybranego przedszkola należy się zgłosić do dn. 31 maja 2023 roku.
Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 6
Dnia 28 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii szkolnej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy V przypomnieli swoim kolegom okoliczności powstania oraz postanowienia Konstytucji sprzed ponad dwustu lat. Całość uroczystości wzbogacono śpiewem utworów powstałych na tę okoliczność.
Festiwal Teatralny ,,Bajkolandia’’
Dnia 26.04.2023 w auli Kampusu Wielickiego odbył się Festiwal Teatralny ,,Bajkolandia’’ , którego organizatorem był Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do udziału w ogłoszonym konkursie. Dzieci z klas: I,II, IV, VII,VIII wystąpiły na dużej scenie przedstawiając ,,Lokomotywę’’ Juliana Tuwima. Wiele naszych prób w szkole przyniosły ogromy sukces – na Festiwalu zajęliśmy III miejsce.
Serdecznie gratulujemy naszym młodym aktorom wspaniałego i udanego występu 😊
Joanna Hopej
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę
- 4
W tym roku w naszej szkole po raz pierwszy został zorganizowany konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII i podzielony został na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III i klasy IV-VIII. Zadaniem uczestników było przygotowanie palmy wielkanocnej. Palma nie mogła być kupiona lub ozdobiona gotowymi elementami. W przygotowaniach mogły brać udział całe rodziny.
Na konkurs zostało dostarczonych 9 prac. Każda palma była niezwykle starannie wykonana i ozdobiona własnoręcznie przygotowanymi elementami. Jury stanęło przed trudnym zadaniem wyboru tej najpiękniejszej palmy. A oto wyniki konkursu:
Kategoria klas I-III
-
Emilia Wrona kl.II
-
Gabriel Prochwicz kl. II oraz Karolina Matura kl. III
-
Hanna Bubak kl. II
Kategoria klas IV-VIII
-
Julia Strzebońska kl. VII
-
Magdalena Hajduk kl. V oraz Julia Żelazny kl. V
-
Grzegorz Samek kl. V
Dyplom za udział w konkursie otrzymała Amelia Durbas z klasy VIII.
Bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przygotowanie pięknych palm oraz zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.
Magdalena Marzec
-
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie