Mikołajki w klasie I
- 5
Mikołajki w Przedszkolu
- 3
"Święty Mikołaju na Ciebie czekamy dziś,moc prezentów nam przyniesiesz,o czym marzę,dobrze,dobrze wiesz...".
Szóstego grudnia to jednen z najbardziej magicznych dni w naszym kalendarzu uroczystości przedszkolnych. Świety Mikołaj to ulubiony gość wszystkich przedszkolaków,najbardziej wyczekiwany. Przywitaliśmy Go piosenką, okrzykami radości i z niecierpliwością czekaliśmy na rozdanie prezentów. Okazało się,że mamy tylko "grzeczne" dzieci,ponieważ Mikołaj wręczył każdemu upominek :)
Dziękujemy św. Mikołajowi, a także wszystkim Jego pomocnikom! Do zobaczenia za rok!
Justyna Trzaskalska
Serdecznie zapraszamy !
Wizyta górnika w Przedszkolu
- 8
Piątego grudnia odwiedził nasze przedszkole górnik z Kopalni Soli "Wieliczka", który w niezwykle ciekawy sposób opowiedział dzieciom o kopalniach, specyfice pracy górnika, jego atrybutach, pochodzeniu soli oraz przedstawił w interaktywny sposób legendę o Świętej Kindze. Dzieci zostały obdarowane naklejkami i książeczką, a przesympatyczny górnik otrzymał od nas w dowód wdzięczności laurki. Serdeczne podziękowania dla Pani Pauliny,mamy Jasia Dz.,która była inicjatorką tego wydarzenia.
Justyna Trzaskalska
Wycieczka mikołajkowa do Anikina klas I-III
- 46
W poniedziałek 2 grudnia klasy I-III wybrały się na wycieczkę mikołajkową do krainy zabaw dziecięcych „Anikino” w Krakowie. W czasie pobytu dzieciaki pod opieką Animatorów rozwiązywali różnorodne zadania logiczne i sprawnościowe na terenie konstrukcji zabawowych. W przerwach między szaleństwami był czas także na malowanie twarzy oraz na naukę świątecznej piosenki „Siedem reniferów”. Każdy uczestnik świątecznej zabawy dostał pamiątkowe zdjęcie grupowe, słodki upominek oraz mikołajowy poczęstunek: ciasteczka i malinową herbatkę.
Anna Fortuna
Andrzejki w klasach I-III
- 26
29 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w andrzejkowych wróżbach. Sale lekcyjne zamieniły się w tym dniu w miejsca pełne radości i niezapominanych wrażeń.
Dzieci losowały wróżbę na dobry początek, a następnie, za pomocą latarki i magicznej kuli poznawali, jaki zawód czeka ich w przyszłości. Uczniowie brali również udział w zabawie tropiącej, podczas której szukali ukrytych obrazków z przedmiotami. Nie zabrakło również tradycyjnych wróżb: wyścigu butów, losowania kubeczków, czy przebijania szpilką serca z imieniem wybranka/ki.
Był także czas na zabawę, układy taneczne i przede wszystkim na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie słodkości.
Ten dzień był pełen magii, radości i wspólnego świętowania tradycji andrzejkowych.
Anna Fortuna
Gminny Etap Konkursu Recytatorskiego „Małe i Duże Misie”.
- 36
„Miś do zabawy, do przytulania, miś cały w sobie jest do kochania”.
W dniu 28 listopada w Przedszkolu w Grodkowicach odbył się Gminny Etap Konkursu Recytatorskiego „Małe i Duże Misie”. W uroczystości wzięli udział laureaci wyłonieni z I etapu konkursu na poziomie przedszkoli z terenu gminy Kłaj. Dzieci recytowały wiersze, których bohaterem był miś. Jury oceniało ich występ w trzech kategoriach wiekowych: trzy i czterolatki, pięciolatki i sześciolatki. Oceniano: głośność wypowiedzi, dykcję, interpretacje utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne. W czasie obrad komisji konkursowej towarzyszący dzieciom nauczyciele, opiekunowie, rodzice i inni członkowie rodzin mogli delektować się słodkim poczęstunkiem, a przedszkolaki mogły odpocząć w przygotowanych dla nich kącikach: konstrukcyjnym z kreatywnymi klockami i plastycznym z różnorodnymi malowankami.
Laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Małe i Duże Misie”:
3-4 latki:
I miejsce Amelia Górecka
II miejsce Barbara Zając
III miejsce Nina Górczyńska5 latki:
I miejsce Laura Cieśla
II miejsce Łucja Rusak
III miejsce Lena Śliwa6 latki:
I miejsce Michalina Ziaja
II miejsce Diana Krasnenka
III miejsce Martyna PolakGratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu!
Dziękujemy wszystkim miłym gościom i przede wszystkim sponsorowi nagród Gminie Kłaj za możliwość realizacji konkursu.
Organizatorzy: Bożena Kmiecik,
Anna Gołdyn
W świecie leków i zdrowia - spotkanie z ekspertem.
- 10
W dniu 26 listopada 2024r. mama Krystiana, pani farmaceutka Marta Trafidło odwiedziła naszą szkołę, aby zaprezentować dzieciom edukację zdrowotną i swój zawód. Uczniowie wykonywali "leki"- żelki, proszki i maści. Przeprowadzili doświadczenia chemiczne, które pokazały, jak mogą reagować cząsteczki leków w połączeniu z wodą i olejem oraz tabletką musującą. Każde dziecko wykonało swojej maskotce wymaz z nosa, szczepienie oraz badały się stetoskopem. Podczas zajęć dzieci wykazały się szeroką wiedzą, ogromnym zainteresowaniem, wiele się nauczyły o profilaktyce i okazało się, że mają predyspozycje do zawodu farmaceuty.
Anna Gołdyn
Andrzejki w Przedszkolu
- 14
Magiczny czas wróżb
W ostatnim tygodniu listopada w naszym przedszkolu odbyły się długo wyczekiwane andrzejki. Od samego rana dzieciakom towarzyszyły zabawy oraz wróżby, dzięki którym mogły się dowiedzieć o swojej przyszłości. Przedszkolaki odwiedziły również uczennice ze szkoły, które poprowadziły andrzejkowe wróżby, zagadki oraz zabawy.
,, Andrzejkowych wróżb już czas, wodę w misce masz?
Bo czarować wnet będziemy, wosk przez klucze przelejemy.
Niech Ci wyjdzie coś fajnego, życzę z serca całego”
Wiktoria Sobór
Światowy Dzień AIDS
Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS - święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.
Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas, w którym staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.
„CZERWONA KOKARDKA” to symbol poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS, ale również symbol solidarności z osobami zakażonymi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r.
Przyjęcie pierwszaków w poczet czytelników szkolnej biblioteki
- 24
W poniedziałek 25 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” uczniów klasy I. Celem uroczystości było przygotowanie dzieci do roli samodzielnego czytelnika biblioteki oraz zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki i poszanowania książek.
Z tej okazji pierwszaki wzięły udział w specjalnej uroczystości, podczas której wykazały się wiedzą ze znajomości baśni i bajek, odgadując zagadki z książek przygotowane przez starszych uczniów klasy V: Kacpra Złotowskiego i Karolinkę Maturę.
Dzieci wysłuchały też próśb książek, a następnie poznały regulamin, czyli zasady zachowania się w bibliotece i obchodzenia z książkami. Po zapoznaniu się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania nastąpił moment złożenia uroczystej przysięgi, a następnie pasowania ,,nowych czytelników” przez Panią Monikę Wolak, nauczycielkę biblioteki, która przygotowała uroczystość przyjęcia pierwszaków w poczet szkolnej biblioteki. Wszyscy uczniowie przeszli sprawdzian wyśmienicie, złożyli przysięgę i wypożyczyli samodzielnie książki. Dodatkowo każdy uczeń na pamiątkę otrzymał kolorową zakładkę oraz piękną, nowiutką książkę „Wnuczka antykwariusza”.
Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści będą często odwiedzać swoją bibliotekę i wypożyczać
z niej książki, bo jak twierdziła Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie wymyśliła ludzkość”.Anna Fortuna
Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu
- 5
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Solenizant, miś, to symbol szczęśliwego dzieciństwa, powiernik marzeń i trosk dzieci, współtowarzysz wielu niezapomnianych przygód. Tego dnia przedszkolaki przyniosły swojego ulubionego pluszaka z którym aktywnie spędziły czas. Życzymy każdemu misiowi dużo przytulasków od naszych milusińskich.
Justyna Trzaskalska
XXIV GMINNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA
- 23
22.11.2024r. odbył się XXIV GMINNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA. Jak co roku zainteresowanie konkursem było duże. Do turniejowych zmagań stanęło 20 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych , kl. IV-VI oraz kl. VII, VIII . Uczniów przywitała pani dyrektor Iwona Marzec.
Tradycyjnie w części pierwszej uczniowie przedstawili tekst przygotowany przez siebie. Część druga konkursu poległa na zmierzeniu się z tekstem przygotowanym przez organizatorów.
Zarówno w części pierwszej jak i drugiej , oceniane były płynność czytania i dykcja oraz interpretacja tekstu literackiego. Jurry konkursowe w składzie pani Ewa Bułat ,pani Iwona Sobas, pani Elżbieta Szymura i pani Anna Kokoszka , po „ burzliwych” obradach wyłoniło laureatów.
W kategorii kl. IV-VI
I m – Milena Augustyniak SP Grodkowice
II m – Lena Skupień SP Kłaj
III m – Agata Palich SP KłajWYRÓŻNIENIE – Magdalena Goryczka SP Grodkowice
W kategorii kl. VII-VIII :
I m – Emilia Tomasik SP Kłaj
II m – Antoni Szczepanek SP Szarów
III m – Milena Babraj SP SzarówWYRÓŻNIENIE Anna Musiał SP Grodkowice, Nadia Kubicz SP Szarów
Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Iwonie Marzec za wsparcie i pomoc przy organizacji konkursu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w turnieju a laureatów zapraszamy do zmagań w etapie powiatowym.
Anna Kokoszka
WIKINGOWIE I SŁOWIANIE
- 95
Dnia 21.11.2024 w naszej szkole uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w prezentacji zorganizowanej przez grupę rekonstrukcyjną, reprezentującą Fundację „Polska Historyczna”.
Pokaz „Wikingowie i Słowianie. Początki Państwa Polskiego” - był niezwykłą lekcją żywej historii, która przeniosła uczestników w czasy, kiedy kształtowało się Państwo Polskie. Uczniowie mieli okazję doświadczyć codziennego życia ludzi w IX - X wieku, poznać ich zwyczaje, kulturę oraz techniki przetrwania w trudnych warunkach wczesnego średniowiecza. Zobaczyli jak wyglądało życie w osadzie, poznali obowiązki kobiet, mężczyzn i dzieci oraz rolę rzemiosła, handlu i religii dla rozwoju państwowości.
W trakcie pokazu zaprezentowane zostały stroje, uzbrojenie oraz narzędzia używane przez naszych przodków a uczestnicy mieli możliwość przymierzyć stroje historyczne oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia z wojem i białogłową.
Dzięki interaktywnej formule każdy miał szansę poczuć się częścią tamtych czasów i lepiej zrozumieć korzenie naszej kultury.
Koordynator akcji w szkole
Katarzyna Kościółek
Dzień Praw Dziecka
Z KRONIKI TRZECIOKLASISTÓW ...
DZIEŃ CHŁOPAKA
W tym dniu dziewczynki wręczając chłopcom pięknie upominki złożyły serdeczne życzenia ,,Dużo radości i marzeń spełnienia! ''.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
Malowanie do muzyki A.Vivaldiego ,,Jesień'';
Koncert gitarowy Ksawerego;
Prezentacja własnych talentów muzycznych;
Zabawy rytmiczne;
1 października trzecioklasiści wytańczyli i wyśpiewali wszystko to co im w duszy gra!
JESIENNE INSPIRACJE
Uczniowie podczas aktywności artystycznej w plenerze rozwijali swoją wyobraźnię zamieniając dary jesieni w kreatywne arcydzieła.
5ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
15 listopada uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia poprzez różne gry i zabawy matematyczne. Był też konkurs, który wyłonił Mistrzów Szybkiego Mnożenia. Wspólna nauka matematyki to wielka radość!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 11
Klasa II świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada przypada wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku przypada 35-ta rocznica podpisania tego ważnego dokumentu. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. Klasa II włączyła się w obchody tego ważnego święta przypominając sobie o prawach dziecka na podstawie wiersza M. Brykczyńskiego "O prawach dziecka" oraz wykonując wspólnie pracę plastyczną pt. "Mam prawo do".
Magdalena Marzec
Marcin Brykczyński
"O prawach dziecka"
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Teatr "Magia czarownicy" - wycieczka dzieci z przedszkola i klas 1-3
- 8
W dniu 19.11. br. dzieci z przedszkola i z klas 1-3 pod opieką wychowawców i nauczycieli wyjechały do „Oratorium św. Kingi” w Bochni na spektakl pt. „Magia czarownicy” w wykonaniu grupy „Magic Show” z Krakowa. W tym niezwykłym wydarzeniu nowoczesna iluzja przenikała się z grą aktorską, humorem słownym i sytuacyjnym, tworząc wspólnie z widownią zaskakujące, niesamowite, interaktywne i magiczne show. Podczas tego przedstawienia widzowie zostali wprowadzeni w baśniowy świat iluzji, muzyki, światła, trików oraz żonglerkę ledową i inne fascynujące efekty specjalne. Spektakl pobudzał wyobraźnię, a to początek kreatywności i wiary w możliwość tworzenia i chyba takie było przesłanie: „Każdy z nas jest wyjątkowy i może zdziałać coś niezwykłego, magicznego, trzeba tylko w siebie uwierzyć, wytrwale dążyć do celu i nie zniechęcać się porażkami”.
Całe wydarzenie było pełne niezapomnianych przeżyć i wspomnień na długi czas.
Bożena Kmiecik
Spotkanie z policjantem
- 16
W dniu 15 listopada w naszym przedszkolu i w klasach 1-3 odbyło się spotkanie z policjantami. Tematem tej wizyty było bezpieczeństwo w czasie drogi szkoły i przedszkola. Dzieci oglądały film edukacyjny, a następnie uczestniczyły w pogadance, podczas której utrwaliły zasady obowiązujące pieszych (przede wszystkim ostrożnego przechodzenia przez drogę i używania odblasków). Zostały uczulone na zachowanie bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi osobami i przypomniały sobie ważne numery telefonów, pod które można dzwonić w razie potrzeby. Dzieci zapoznały się również z umundurowaniem policjanta oraz akcesoriami, których używa Policja (kajdanki, kamizelka odblaskowa, czapka, mundur, odznaka, pałka policyjna) oraz utrwaliły znajomość wybranych znaków drogowych.
Bożena Kmiecik
Archiwum Aktualności