Zielona szkoła
- 89
Pracowite pszczoły
- 6
W ostatni dzień maja dzieci z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w zajęciach pokazujących im świat pszczół, który jest istotnym elementem skomplikowanego świata przyrody. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy dzieci na temat roli pszczół, uczenie wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów, od których zależy jakość naszego istnienia. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących tych owadów, między innymi jak rozwija się pszczoła, jakie funkcje pełni w ulu, jak ciężko pracuje, aby zgromadzić zapasy na zimę i jak należy zachować się w kontaktach z owadami, aby zapobiec użądleniu przez nie. Dzieci poznały pracę pszczelarza, oglądały przedmioty niezbędne w jego pracy oraz poznały wybrane wytwory pracy pszczelej rodziny (pierzga, pyłek pszczeli, kit, miód, wosk). Dowiedziały się czym jest apiterapia i w jaki sposób można pomóc owadom zapylającym rośliny. Poznały też zagrożenia z jakimi borykają się pszczoły w dzisiejszym środowisku. Na koniec przedszkolaki zostały poczęstowane pysznym tegorocznym miodem.
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” - to słynne zdanie ponoć powiedział Albert Einstein. Myślę, że zajęcia pozwoliły zrozumieć co ten wybitny fizyk miał na myśli.
Bożena Kmiecik
Wycieczka do Nadleśnictwa w Niepołomicach
- 10
30 maja 2023r. dzieci z grupy "Smerfy" udały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Niepołomicach. Głównym celem wizyty było propagowanie wiedzy o lesie, rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie szacunku do przyrody. Po obejrzeniu eksponatów i wysłuchaniu wielu ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących tutejsze lasy grupa zerówkowiczów udała się na spacer. Dzieci poznawały przyrodę wszystkimi zmysłami. Zwiedzanie Izby Leśnej dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, gdyż pozwoliło "spotkać się oko w oko" z wybranymi okazami zwierząt, które dość trudno byłoby napotkać w naturalnych warunkach ich życia. Wycieczka wzbogaciła wiedzę przedszkolaków i miała walory zdrowotne. Wszyscy miło spędzili czas i zabrali ze sobą okazy przyrodnicze i wspomnienia z ostatnich tygodni w przedszkolu.
Bożena Kmiecik
Wizyta w Alpaca Park
- 59
Poniedziałek rozpoczął się niezwykle pięknie… nie tylko pogodą, ale również przygodą klas I-III, które udały się do pobliskich Przebieczan na spotkanie z alpakami. Blisko nas znajduje się urokliwe miejsce, gdzie wyjątkowe zwierzęta i natura zapraszają na niezapomniane przeżycia!
Pobyt w Alpaca Park rozpoczął się od krótkiej pogadanki na temat alpak, dowiedzieliśmy się ile żyją te zwierzęta, skąd pochodzą, jakie są ich upodobania, a także poznaliśmy siedmiu mieszkańców gospodarstwa: Sylviana, Alberta, Alpiego, Francoisa, Iwa, Snoope’go, oraz najmłodszego alpaka-Pabla.
Po zapoznaniu się ze zwyczajami zwierząt, przyszła pora na ich karmienie: sianem i marchewkami. Co poniektórzy podczas karmienia mieli spory ubaw, gdyż alpaki nie posiadają u góry zębów i zjadając pokarm, łaskoczą po rękach. Karmienie zwierząt bardzo spodobało się dzieciom, z radością podchodziły do każdego z alpak.
Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej, gdzie ukryte wskazówki doprowadziły nas do poszukiwanego skarbu. Zagadka została szybko i sprawnie rozwiązana, dzieci poradziły sobie doskonale, biegnąc ochoczo pod niemałą górę !
Na koniec udaliśmy się na spacer z alpakami na łąkę, karmiąc ich świeżo zerwaną trawą. Była to też świetna okazja, żeby pohuśtać się na ogromnej huśtawce i pohasać na łonie natury. To także doskonała pora dla fotografów, aby uwiecznić kilka pięknych momentów z naszego pobytu.
W Alpaca Park czekało na nas mnóstwo atrakcji. Oprócz uroczych, 7 bohaterów- alpak, braliśmy udział w malowaniu twarzy, puszczaniu baniek dmuchanych, układaniu zagrody dla alpak, pisaniu pocztówek, które następnie wrzuciliśmy do skrzynki, a na koniec Pani wręczyła dyplomy przyjaciela alpak. To dzień pełen przygód i wrażeń, który zostanie na długo w naszej pamięci!
Anna Fortuna
Przedszkolaki z wizytą w Zagrodzie na Jędrzejkówce
- 24
W poniedziałek 22 maja odbyła się wycieczka Przedszkolaków z Grodkowic do Zagrody na Jędzrzejkówce, która działa przy największym w Polsce prywatnym Skansenie.
Wizytę w zagrodzie rozpoczęliśmy od spałaszowania pysznych racuchów, mniam! Z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy do pięknego ogrodu, by zebrać do wiklinowych koszyków kwiaty, które wykorzystaliśmy podczas warsztatów mydlarskich. Następnie udaliśmy się do pobliskiego lasu, by nakarmić owce kameruńskie i daniele, które okazały się bardzo przyjaznymi i komunikatywnymi łakomczuchami. Odwiedziliśmy również wesołą krowę, próbując swych sił w dojeniu – oj nie lada wyzwanie! Na ścieżce edukacyjnej nie zabrakło wizyty w skansenie podczas której doświadczyliśmy dawnego życia na polskiej wsi, słuchając z zaciekawieniem barwnych opowiadań gościnnych Pań przewodniczek. Ogromną radość sprawiła dzieciom przejażdżka wozem, zabawy ludowe, a także aktywność fizyczna na placu zabaw. Po zjedzeniu naszej ulubionej zupy pomidorowej, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do naszych najbliższych.
Justyna Trzaskalska
Spotkanie z podróżnikiem
Informacja
Warsztaty ceramiczne z pracownią ANGOBA
- 36
Klasy 1-3 oraz przedszkole brały udział w warsztatach ceramicznych przeprowadzonych przez pracownię ANGOBA. W każdej grupie, w zależności od wieku, wykonano prace o różnej tematyce oraz poziomie trudności. Dzieci lepiły z gliny techniką, w której zostanie użyte zatopione szkło. Prace zostaną wypalone w piecu o temperaturze 1200 stopni Celsjusza i będą nadawały się do użytku codziennego. Dzieci, zarówno te starsze,
jak i przedszkolne maluszki, bardzo zaangażowały się w udział w zajęciach. Niezwykle ciekawiły się całym procesem tworzenia, o którym opowiedziała im Pani prowadząca. Warsztaty były doskonałą okazją, aby poćwiczyć samodzielność, cierpliwość oraz motorykę małą. W dzieciach wyzwoliła się kreatywność i pozytywne emocje. Zajęcia pozwoliły wyciszyć się tym bardziej pobudzonym oraz zaktywizować osobom o nieco biernym usposobieniu 😉 Uczniowie i przedszkolaki z przyjemnością oddali się aktywnemu i twórczemu relaksowi. Wypalone i pomalowane prace wrócą do twórców już niebawem, z pewnością dając wiele satysfakcji.Dziękujemy pracowni ANGOBA za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów
oraz inspirowanie dzieci do artystycznej działalności.
Kinga Guguła
TURNIEJ SZACHOWY O TYTUŁ SZACHOWEGO KRÓLA GMINY KŁAJ
REGULAMIN TURNIEJU
1. Termin i miejsce zawodów:
20 maja 2023 roku. godz. 9:00 Sala Gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Kłaju
Udział w turnieju jest darmowy!
2. Organizatorzy:
- Wójt Gminy Kłaj
- Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj
- Klub Sportowy Szachownica Kłaj
3. Uczestnicy:
Uczestnikami mogą być osoby w każdym wieku, mieszkające w Gminie Kłaj, zawodnicy Szachownicy, potrafiące grać w szachy, które zgłoszą się do dnia 18 maja br. do uczestnictwa w turnieju.
Zapisy na maila: biuro@szachownica.org.pl lub smsem na nr 518 039 016. Dodatkowo zapisywać się można w serwisie chessarbitter.
Turniej będzie rozgrywany w trzech grupach wiekowych:
- grupa A – OPEN (wszyscy)
- grupa B – zawodnicy urodzeni w latach 2010 i młodsi
- grupa C - zawodnicy urodzeni w roku 2016 i młodsi
Dodatkowo po zakończeniu turnieju będzie klasyfikacja najlepszych szkół i przedszkoli dlatego tym bardziej zachęcamy do reprezentowania swojej szkoły lub przedszkola !!
4. System rozgrywek:
Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry to 10 minut na zawodnika.
5. Harmonogram zawodów:
godz. 8:20 do 8.50 potwierdzanie zgłoszeń
ok. godz. 8.30 do 9.00 - odprawa techniczna
ok. godz. 9:00 do 9.10 - uroczyste rozpoczęcie zawodów
ok. godz. 9:15 - 12:30 ( 7 rund )
ok. godz. 12:30-13.00- zakończenie zawodów
6. Nagrody:
Za miejsca I-III w każdej grupie przewidziane są puchary. W grupie najmłodszej medale. Dla wszystkich uczestników poczęstunek
7. Postanowienia końcowe:
- W zawodach obowiązują aktualne przepisy FIDE, PZSzach.
- Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
- Osoby niepełnoletnie pozostają pod opieką dorosłych opiekunów, organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opiekę nad nieletnimi..
- Każdy uczestnik zgłaszając się do turnieju wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach promocyjnych i klasyfikacyjnych, a także na wykonywanie zdjęć/filmów, które będą opublikowane na stronach internetowych Gminy Kłaj, szachownica.org.pl oraz facebook/instagram.
Serdecznie zapraszamy :)
XVIII Powiatowy Turniej Pięknego Czytania
- 28
12.05.2023 r odbyła się osiemnasta edycja POWIATOWEGO TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA. Po raz pierwszy gościliśmy uczestników i ich opiekunów w nowej sali gimnastycznej. Do konkursu stanęło 24 uczestników z czterech gmin powiatu wielickiego. Jurorami byli koordynatorzy gminni:
Pani Małgorzata Gawlińska- gmina Niepołomice
Pani Lucyna Masior Dyrektor Biblioteki Publicznej w Biskupicach – gmina Biskupice
Pan Piotr Sionko po. Dyrektora Biblioteki Powiatowej w Wieliczce – gmina Wieliczka
Pani Monika Wolak – gmina Kłaj
Nad całością konkursu i jego sprawnym przebiegiem czuwała pani Anna Kokoszka.
Jak zwykle w części pierwszej uczniowie przedstawili tekst przygotowany przez siebie. Część druga konkursu poległa na zmierzeniu się z tekstem przygotowanym przez organizatorów. W tym roku uczestnicy obydwu kategorii zmagali tekstami S. Mrożka i J.R.R.Tolkiena . Wszyscy czytający świetnie sobie poradzili. Zarówno w części pierwszej jak i drugiej oceniane były płynność czytania, dykcja i interpretacja tekstu literackiego. Nagrody zostały wręczone przez pana Dyrektora GZEAS Kazimierza Srokę, pana Sekretarz Powiatu Wielickiego Rafała Ślęczka oraz panią Dyrektor Iwonę Marzec.
Oto laureaci:
W kategorii kl. VI-VI :
-
Hanna Stan – gmina Wieliczka
-
Kinga Kulma – gmina Biskupice
-
Zuzanna Dyrdał – gmina Biskupice
Wyróżnienie: Natalia Małota, Magda Stolarska, Martyna Cyganek
W kategorii SP kl. VII- VIII:
-
Amelia Kwapień – gmina Kłaj
-
Katarzyna Barańska – gmina Niepołomice
-
Natalia Szatkowska – gmina Wieliczka
Nagrodę Główną ( największa ilość punktów w obydwu kategoriach ) otrzymał w tym roku Karol Starba z gminy Wieliczka.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Iwonie Marzec oraz Panu Wójtowi Zbigniewowi Strączkowi za wieloletnie wsparcie przy organizacji konkursu.
Anna Kokoszka
-
Nie pal przy mnie proszę
- 2
W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu edukacji antynikotynowej
organizowanej przez PPPP w Wieliczce -„Nie pal przy mnie proszę”, który adresowany był do uczniów
klas I-III. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy
w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych
z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. W ramach programu zostały przeprowadzone
zajęcia warsztatowe. Tematyka programu obejmowała zapoznanie dzieci z pojęciami takimi jak
zdrowie i jak o nie dbać, co szkodzi zdrowiu, „Nie pal przy mnie proszę!” -trening asertywności.
Na zajęciach warsztatowych zostały zastosowane metody aktywizujące, np.: burza mózgów, „narysuj i
napisz”-diagnoza wiedzy, ćwiczenia oddechowe, wierszyk- postać wiewiórki Wiki, krzyżówka,
układanka o wiewiórce, znaczki „Nie pal przy mnie proszę”, wizualizacja i drama.
Dzieci pracowały w grupach, bardzo aktywnie. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem ze strony
dzieci, które chętnie wykonywały polecenia i zadania. Uwieńczeniem działań było spotkanie z
pielęgniarką szkolną Panią Pauliną.Agnieszka Biłos-Łacny
DYŻURY WAKACYJNE PRZEDSZKOLI NA TERENIE GMINY KŁAJ – 2023
Na dyżur wakacyjny do wybranego przedszkola należy się zgłosić do dn. 31 maja 2023 roku.
Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 6
Dnia 28 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii szkolnej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy V przypomnieli swoim kolegom okoliczności powstania oraz postanowienia Konstytucji sprzed ponad dwustu lat. Całość uroczystości wzbogacono śpiewem utworów powstałych na tę okoliczność.
Festiwal Teatralny ,,Bajkolandia’’
Dnia 26.04.2023 w auli Kampusu Wielickiego odbył się Festiwal Teatralny ,,Bajkolandia’’ , którego organizatorem był Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do udziału w ogłoszonym konkursie. Dzieci z klas: I,II, IV, VII,VIII wystąpiły na dużej scenie przedstawiając ,,Lokomotywę’’ Juliana Tuwima. Wiele naszych prób w szkole przyniosły ogromy sukces – na Festiwalu zajęliśmy III miejsce.
Serdecznie gratulujemy naszym młodym aktorom wspaniałego i udanego występu 😊
Joanna Hopej
Przedszkolaki dbają o Ziemię - akcja "Posprzątaj z nami Małopolskę"
Informacja
Dyrektor szkoły informuje , że do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Grodkowicach na rok szkolny 2023/2024 zostało przyjętych 20 dzieci a nie przyjętych 4 dzieci.
Do klasy I przyjętych zostało 19 dzieci , w tym 3 z poza obwodu szkoły.
Lista przyjętych dzieci jest umieszczona na drzwiach wejściowych do szkoły.
Góra Grosza w naszej szkole!
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Nasz Dom pod znanym już hasłem Góra Grosza. W klasach znalazły się puszki, do których od początku listopada do końca lutego gromadziliśmy monety od 1gr do 5 zł. W sumie udało się nam zebrać 323,33 zł.
Wrzucając monetę na Górę Grosza pomogliśmy dzieciom, które potrzebują bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rehabilitacji oraz usamodzielniania się, wspomogliśmy rozwój ich pasji i talentów. Bo jeden grosz czyni różnicę! Za rok również zgłaszamy gotowość do zbiórki!
Koordynatorzy
Magdalena Marzec
Anna Fortuna
Rocznica Chrztu Polski
- 2
14 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy 1057. rocznicę Chrztu Polski. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wówczas książę Polan - Mieszko I - wraz ze swym najbliższym otoczeniem przyjął chrzest, co dało początek procesowi chrystianizacji, zjednoczenia plemion oraz powstania państwa polskiego. Dlatego tez w tym dniu w naszej szkole uczciliśmy to wydarzenie krótkim apelem. Został odśpiewany Hymn Polski, wysłuchana recytacja" Bogurodzicy", oraz przedstawiona inscenizacja chrztu Mieszka I. Na sam koniec apelu zostały zorganizowany quiz dla uczniów.
Karolina Gut
Informacja
Informacje o wynikach kwalifikacji kandydatów do
Oddziału Przedszkolnego w SP w Grodkowicach
rok szkolny 2023/2024
1.Liczba dzieci kontynuujących nauczanie na podstawie złożonych deklaracji rodziców : 45
2.Liczba wolnych miejsc w przedszkolu na które była prowadzona rekrutacja: 20
3.Liczba złożonych wniosków o przyjęcie : 24
4.Liczba dzieci zakwalifikowanych : 20
5.Liczba dzieci niezakwalifikowanych: 4
6.Liczba wolnych miejsc w innych przedszkolach.
Oddział przedszkolny Brzezie : 17
Oddział przedszkolny Szarów: 26
Oddział przedszkolny Targowisko: 3
7.Termin potwierdzenia przez rodzica zapisu bądź rezygnacji dziecka do przedszkola do 20 IV 2023r.
Lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci jest umieszczona na drzwiach wejściowych w szkoły.
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę
- 4
W tym roku w naszej szkole po raz pierwszy został zorganizowany konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII i podzielony został na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III i klasy IV-VIII. Zadaniem uczestników było przygotowanie palmy wielkanocnej. Palma nie mogła być kupiona lub ozdobiona gotowymi elementami. W przygotowaniach mogły brać udział całe rodziny.
Na konkurs zostało dostarczonych 9 prac. Każda palma była niezwykle starannie wykonana i ozdobiona własnoręcznie przygotowanymi elementami. Jury stanęło przed trudnym zadaniem wyboru tej najpiękniejszej palmy. A oto wyniki konkursu:
Kategoria klas I-III
-
Emilia Wrona kl.II
-
Gabriel Prochwicz kl. II oraz Karolina Matura kl. III
-
Hanna Bubak kl. II
Kategoria klas IV-VIII
-
Julia Strzebońska kl. VII
-
Magdalena Hajduk kl. V oraz Julia Żelazny kl. V
-
Grzegorz Samek kl. V
Dyplom za udział w konkursie otrzymała Amelia Durbas z klasy VIII.
Bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przygotowanie pięknych palm oraz zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.
Magdalena Marzec
-
Archiwum Aktualności