W najbliższą środę - 22 kwietnia - jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Ziemi. Akcje prowadzone z tej okazji corocznie wiosną, mają na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Niestety w tym roku nie możemy go wspólnie świętować w murach szkoły. Zachęcam Was, abyście uczcili go w swoich domach, wspólnie ze swoją rodziną. Możecie wykonać pracę plastyczną, stworzyć strój ekologiczny, bądź zabawkę z materiałów, które nadają się do recyklingu. Myślę, że znajdziecie w sobie mnóstwo ciekawych i kreatywnych pomysłów, aby pokazać jak można dbać o naszą planetę. Obchody tego dnia można uwiecznić na zdjęciu i przesłać na adres: joanna.gorczynska23@gmail.com . Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły.
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Wspomnienia Wielkanocne
- 11
KOMUNIKAT
Minister Edukacji Dariusz Piontkowski do 26 kwietnia 2020r. przedłużył przerwę w nauczaniu stacjonarnym.
Dzieci uczą rodziców
- Na stronie www.edu.crl.org.pl prowadzone są prace modernizacyjne, więc strona chwilowo jest niedostępna dla użytkowników.
- Comiesięczne lekcje w ramach akcji zostaną wznowione tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja.
- W każdą środę i każdy piątek zamieszczane są materiały do domowej nauki. Materiały można pobrać tutaj: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
- Na profilu na Facebooku są organizowane 3 konkurs dla dzieci i rodziców, w którym można wygrac edukacyjne nagrody. Konkurs ma zachęcić rodziców do wspólnej nauki z dziećmi. Bieżący konkurs będzie trwał do 17 kwietnia. Informacje o konkursie dostępne są tutaj: https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3685791614824870/?type=3&theater
Pracowite Przedszkolaki
Podsumowanie minionego tygodnia i efekty pracy zdalnej.
Nauczyciele Przedszkola
46
Na niebiesko dla Autyzmu
Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom, którzy włączyli się w akcję "Na niebiesko dla Autyzmu".
W tym roku ten dzień obchodziliśmy zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Z uwagi na epidemię panującą od kilku tygodni, zostaliśmy zmuszeni do spędzenia tego dnia w domu. Uczniowie wraz z Rodzicami przesłali zdjęcia dające dowód tego, że w tym szczególnym dniu nie pozostali obojętni, solidaryzując się tym samym z osobami dotkniętymi autyzmem, poprzez założenie niebieskiej odzieży. Niektórzy z uczniów wykazali się kreatywnością i obchodzili ten dzień wykonując prace plastyczne w kolorze niebieskim.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji!
Jesteście wspaniali!
13
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
W najbliższy czwartek - 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Co roku w naszej szkole odbywa się w tym dniu apel, lekcje, pogadanki na temat autyzmu, przychodzimy do szkoły ubrani na niebiesko. Działania te mają na celu uświadomienie wszystkim czym jest autyzm. Staramy się, by od najmłodszych lat dzieci wykazywały się zrozumieniem, tolerancją i wrażliwością względem osób, które funkcjonują inaczej niż większość z nas.
Pamiętajmy, że Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.
Zachęcamy do obchodów tego dnia w swoich domach.2 kwietnia załóż niebieskie ubranie, wykonaj pracę plastyczną w kolorze niebieskim, zaświeć niebieskie światło lub zrealizuj inny swój pomysł z niebieskim kolorem w tle. Bądź solidarny i tolerancyjny.Jeśli udokumentujesz zdjęciem swoje działania tego dnia, możesz je wysłać na adres kat.mazur@interia.pl. Trafi, ono na stronkę internetową naszej szkoły i da dowód na to, że tego dnia byłeś z nami oraz, że nasza społeczność społeczność szkolna jest tolerancyjna i solidarna!
Obchody Dnia Osób z Zespołem Downa w Grodkowicach
21 marca każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zespół Downa, inaczej zwany trisomią 21 to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku.
W tym roku obchody tego dnia, miały szczególny charakter. Na początku marca zostały zamknięte szkoły na terenie całej Polski, ze względu na zagrożenie epidemią koromawirusa. Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodziliśmy zatem w swoich domach w gronie najbliższych. Jak zawsze można było liczyć na grodkowickich uczniów, którzy w tym dniu wykazując się solidarnością założyli skarpetki nie do pary, wykazując się tym samym solidarnością i tolerancją względem chorych osób.
Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom, którzy tego dnia solidaryzowali się, mimo dzielącej nas odległości.
Tego dnia "PRZYJACIELE NIE LICZĄ CHROMOSOMÓW TYLKO ZAKŁADAJĄ KOLOROWE SKARPETKI”
11
KOMUNIKAT
Minister Edukacji przekazał informację o dalszym zamknięciu szkół, wprowadzając równocześnie obowiązek realizacji podstawy programowej poprzez zdalne nauczanie wraz z ocenianiem uczniów. Dlatego też od środy (25.03.2020) wychowawcy klas będą przekazywać uczniom i rodzicom zagadnienia do realizacji według planu lekcji na dany dzień, niektóre lekcje mogą być również przeprowadzane w trybie online.
Dzieci uczą rodziców
Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
21.03 Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - tego dnia załóż skarpetki nie do pary
W tym roku z uwagi na szczególny czas jakim zostaliśmy objęci, nie możemy razem, wspólnie, w murach szkoły obchodzić Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, jak czynimy to od kilku lat.
Zachęcamy jednak, by mimo to w domach przyłączyć się do akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.Obchody tego dnia, można uwiecznić na zdjęciu i przesłać na adres kat.mazur@interia.pl Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły.
Pokażmy, że mimo przeciwności które obecnie nie pozwalają nam wspólnie obchodzić tego dnia, potrafimy jednoczyć się będąc w różnych miejscach.
Dzieci uczą rodziców w domu!
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.
Materiały można pobrać pod adresem:
https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
ODWOŁANE ZAJĘĆ W SZKOLE
W związku z zagrożeniem koronawirusem zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkole są odwołane. Szkoła i przedszkole oferują opiekę dla uczniów i dzieci, które nie maja zapewnionej opieki w domu, w dniach 12-13 marca, w godzinach 8.00-15.00. Od 16 do 25 marca żadne zajęcia w szkole nie będą się odbywały.
"Kartka dla Seniora"
Zgodnie z coroczną tradycją Wolontariusze z naszej szkoły zachęcają do przyłączenia się do akcji "Kartka dla Seniora". Własnoręcznie wykonane kartki wielkanocne z życzeniami świątecznymi prosimy przynosić do Wolontariuszek - Martyny Kutek i Antoniny Majewskiej z klasy V lub do wychowawców do dnia 18 marca 2020 roku. Kartki wielkanocne zostaną wysłane pocztą ludzi samotnych i chorych przebywających w Domu Spokojnej Starości w Biskupicach.
Prelekcja na temat koronawirusa
W dniu 04 marca 2020r w naszej szkole prelekcję na temat koronawirusa przeprowadziła pielęgniarka - Pani Paulina Chudecka. Pani Paulina przekazała uczniom, jakich podstawowych zasad higieny powinni przestrzegać, aby ustrzec się przed zarażeniem.
Dzień "Bezpiecznego Internetu"
Jednym z ważnych osiągnięć rozwoju cywilizacyjnego świata jest niewątpliwie powstanie Internetu. To dzięki niemu można obecnie uzyskać informacje na określony temat, kontaktować się z innymi osobami, czy zawierać różnego rodzaju transakcje. Młodzież pobiera muzykę, korzysta z wiadomości błyskawicznych, poczty elektronicznej i gra w internetowe gry. Aktywnie korzysta z wyszukiwarek, aby odnaleźć w Internecie interesujące informacje. Większość nastolatków ma już także za sobą wizyty w pokojach rozmów. Globalna sieć stwarza wiele nowych możliwości, szans i korzyści, jednak jego niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść ze sobą szereg zagrożeń takich jak hejt, kradzież danych, tożsamości i zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem. Takie zagrożenia z wirtualnego świata najczęściej dotykają dzieci. Stąd wspólny apel klasy V, by do młodych docierał nie tylko szybki ale i bezpieczny Internet, ponieważ bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż lepiej uniknąć sytuacji, w której dziecko zostaje narażone na niebezpieczeństwo niż zmagać się ze skutkami.
Karolina Pokrzywa
Katarzyna Mazur
„Góra Grosza” - podsumowanie akcji.
W naszej szkole zakończona została XX edycja zbiórki „Góra grosza”. Celem akcji było wsparcie finansowe dzieci wychowujących się poza ich naturalna rodziną Pomoc finansowa pozwala również tworzyć programy, umożliwiające dzieciom powrót do ich rodzin, bądź do tworzenia takich miejsc , które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Dzięki wsparciu Rodziców i Uczniów naszej placówki mieliśmy możliwość włączenia się w wielką , ogólnokrajowa inicjatywę na rzecz dzieci wychowujących się w domach dziecka. Dzięki tej akcji uświadomiliśmy siebie, ze oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcie pomagając innym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XX edycji Góra Grosza. Dziękujemy za uwrażliwianie na potrzeby innych od najmłodszych lat. Dzięki Waszemu wsparciu udało się nam zebrać 247 zł 23 gr.
Nad akcją czuwali Wolontariusze: Mikołaj Świetek, Martyna Kutek oraz uczestnicy Misiowego Wolontariatu.
Katarzyna Mazur
1
Wolontariusze na warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej.
Jak co roku uczestnicy SKW wzięli udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanej przez pracownika służby zdrowia – p. Paulinę Chudecką. Na zajęciach Wolontariusze dowiedzieli się co to jest RKO i jak prawidłowo ją przeprowadzić. Spotkanie podzielone zostało na część teoretyczna i praktyczną, podczas której uczestnicy mieli okazję ćwiczyć na fantomie. Podczas zajęć uświadomiliśmy sobie jak ważny jest czas, w którym udzielamy pomocy. Przypomniane zostały również ważne numery alarmowe i przećwiczone wzywanie pomocy.
Dziękujemy pani Paulinie za przekazanie cennych wskazówek i rad dotyczących ratowania życia ludzkiego.
Katarzyna Mazur
Gminny Konkurs Recytatorski
W dniu 12 lutego 2020 roku w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj odbył się
Gminny Konkurs Recytatorski, w którym brali udział uczniowie z klas I-VIII z 5 szkół
podstawowych naszej gminy.
Naszą szkołę reprezentowali :
Bartłomiej Kukiełka kl.I
Anna Musiał kl.II
Krzysztof Pitala kl.II
Julia Strzebońska kl.IV
Antonina Majewska kl.V
Marcelina Krawczyk kl.VI
Po zaciętej rywalizacji wyłoniono 6 zwycięzców, którzy będą reprezentowali
Gminę Kłaj w Powiatowym Konkursie Recytatorskim.
Z naszej szkoły do powiatowego etapu zakwalifikowała się
Antonina Majewska, która zajęła I miejsce
w kategorii klas IV-VI.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
Monika Wolak
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Uroczystość miała miejsce 24 stycznia 2020 roku.
W poczet czytelników biblioteki szkolnej przyjętych zostało 14 uczniów.
Zanim nastąpiło pasowanie egzemplarzem baśni, kandydaci na czytelników
rozwiązali kilka zagadek, które zostały im zadane przez Czerwonego
Kapturka i Czarownicę. Królowa Książka przedstawiła prośby książki.
Podczas pasowania, bibliotekarza wspierały uczennice klasy 5:
Martyna Kutek, Antonina Majewska i Natalia Dziża.
Po ślubowaniu pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki
do książek.
Nowi czytelnicy odwiedzili też bibliotekę szkolną, gdzie zostali zapoznani
z regulaminem korzystania ze zbiorów oraz wypożyczyli pierwszą
książkę.
Monika Wolak
3
Archiwum Aktualności